przejdź do treści
A- A A+

Za nami kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie. Festiwalu, który na trwałe wpisał się już w kalendarium kulturalne miasta ciesząc się gronem stałych odbiorców i sympatyków.


Tegoroczne koncerty odbywały się w poewangelickim kościele Wniebowstąpienia Pana Jezusa (organy Hartiga) oraz kościele farnym – p.w. NMP Niepokalanie Poczętej, w którym znajdują się odrestaurowane niedawno organy firmy Gebrüder Walther. Oba historyczne instrumenty są prawdziwymi skarbami  Wolsztyna, świadectwem dawnej sztuki organmistrzowskiej i kunsztu artystycznego budowniczych. Dzięki trosce i  determinacji księdza kanonika Sławomira Majchrzaka  instrumenty te pozostają pod stałą opieką konserwatorską  a ich walory brzmieniowe pozwalają z powodzeniem zapraszać na wolsztyński festiwal najwybitniejszych artystów. Prof. Martin Schmeding - ubiegłoroczny gość festiwalu, z uznaniem wyrażał się o walorach instrumentu braci Walther, co bardzo cieszy i wskazuje na zasadność decyzji o przeprowadzeniu prac remontowych, które wykonała  firma  organmistrzowska  Adama Olejnika z Sulechowa.


Program tegorocznej edycji festiwalu zawierał wiele ciekawych wydarzeń artystycznych, z udziałem organistów-wirtuozów, kameralistów i zespołów. Wśród  nich są młodzi laureaci wielu prestiżowych konkursów muzycznych – organiści: Agnieszka Tarnawska, Marek Smoczyński i Kamil Lis, skrzypaczka Celina Kotz i saksofonistka Dorota Samsel.

 

Publiczność miała również możliwość wysłuchania mistrza gry na fletni Dumitru Hareę z Mołdawii, duet organowo-skrzypcowy Romana i Marię Peruckich z Gdańska oraz lwowskie trio akordeonowe Harmonia. Bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy cieszył się występ chóru Cappella Musicae Antiquae Orientalis, którego dyrygentem jest profesor Leon Zaborowski, absolwent Konserwatorium Moskiewskiego i pedagog Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zespół zaprezentował przepiękne śpiewy liturgii prawosławnej, wprowadzając słuchaczy w duchowy klimat  muzyki cerkiewnej.

 

Organizatorami tegorocznej edycji wolsztyńskiego Festiwalu była parafia p.w. NMP Niepokalanie Poczętej oraz Wolsztyński Dom Kultury. Patronat honorowy nad koncertami objęły: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Wolsztynie oraz Urząd Miasta i Gminy Wolsztyn, z których to środków wolsztyński Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej został dofinansowany. Patronat medialny wydarzenia stanowiły: Przewodnik Katolicki, IKS – Poznański Informator Kulturalny, Głos Wolsztyński oraz Radio Emaus.

Sponsorami Festiwalu byli:

Jan Adamczewski P.H. ADLI Opalenica

Bar-Bet Andrzej Barski Chobienice

BIEGPOL Grupa Producentów Grzybów

Apteka Rodzinna mgr farm. Piechockich - Wolsztyn

Jadwiga Molska Optyk Optometria - Wolsztyn

Pizzeria Kawiarnia Vi Valdi G.W. Walerych – Wolsztyn

Bistro EUROPA Danuta Tadeusz Karwatka – Wolsztyn

Szynaka Meble

Zielona Prowansja – Restauracja Hotel – Wolsztyn

Drukarnia WOLDRUK – Wolsztyn

Agencja Reklamowa Dariusz Początek - Wolsztyn


Tak szerokie grono osób zaangażowanych w organizację Festiwalu, niepowtarzalny klimat, atmosfera i akustyka wolsztyńskich świątyń, jak również bardzo wysoka frekwencja publiczności Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie przyczyniły się do ogromnego sukcesu organizacyjnego, zaszczepiając tym samym energię w przygotowaniu przyszłorocznej edycji wolsztyńskiego Festiwalu Organowego.

Zapraszamy zatem serdecznie wszystkich mieszkańców Wolsztyna i okolic, a także gości i turystów, na koncerty XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie w 2018 roku!

Filmy oraz galeria: http://www.festiwal.farawolsztyn.pl/

Początek strony